1. Ulusal Jineseksoloji Kongresi (2020) – İstanbul

Sevgili Meslektaşlarımız,

Sizinle beraber 1. Ulusal JineSeksoloji Kongresi’ni 04-07 Haziran 2020 tarihinde Türkiye’nin en gözde turizm şehri olan İstanbul’da gerçekleştireceğiz.

“JineSeksoloji Yeni Bir Yan Dal Uzmanlığı Olmalı Mı?” temalı kongremizin sloganı “Kadınların Ruhunu ve Bedenlerini Özgürleştirmek İçin JİNESEKSOLOJİ!” olarak belirlenmiştir. Kongremize Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED), Uluslararası Sistemik Seks Terapisi Enstitüsü, The International Masterson Institute (IMI), Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER), German Society for Social Scientific Sexuality Research (DGSS), Psikosomatik Jinekoloji ve Obstetri Derneği, Ürojinekoloji Derneği, Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER), Terapi ve Psikolojik Danışma Derneği (TEPDER), Ankara Aile Danışmanları Derneği (AADD) ve Psikolojik Eğitim Gelişim ve Destek Derneği (PEGDER) destek verecektir.

Kongremizde jinekologlar için cinsel işlev bozukluklarını ve cinsel davranışları değerlendirmenin ve tanı koymanın inceliklerini ve “jinekolojik tedavi yöntemlerindeki önemli şifreleri” ortaya koyacağız. Cinsel sağlık bağlamında kadın cinselliği, kadınların cinsel yaşamları ve cinsel fantezileri, psikosomatik jinekoloji, KADIN CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI, genital estetik, evlilik ve partner ilişkileri, kadın ejakülasyonu ve squirting, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, gebelik ve laktasyon dönemlerinin cinsel yaşama olan etkileri, yaşlanan kadın ve menapoz, kadın infertilitesinin cinsel yaşama olan etkileri, kadın genital organlarıyla ilgili hastalıklar, kadınlara dair nöroendokrin çalışmalar ve araştırmalar, kadına ve kadın cinselliğe dair sosyal araştırmalar ve sosyokültürel faktörlerin kadınlar üzerine olan etkileri, cinsel eğitim ve evlilik öncesi cinsel eğitim, cinsiyetin belirsiz olması durumu (intersex), hekim davalarında bilir kişilik yapmak, eşcinsel ve biseksüel kadınların toplumsal ve cinsel yaşam zorlukları, aşk, bağlanma, etik değerler gibi pek çok konuyu tartışacağız ve cinsel tedavi almak isteyen kadın hastalara veya çiftlere etkili yaklaşımları esas alacağız. Bu nedenle kongremiz cinsel işlev bozuklukları ve bunların sonuçlarıyla çalışan jinekologlar ve jineseksologlar için temel kaynak niteliğinde olacaktır.

JİNESEKS olarak seks yapmayı; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza ve hissetmeye odaklanarak, herhangi bir “performans hedefi koymadan”, zamandan koparak, yavaş, ritmik ve uyumlu bir şekilde salınarak, haz alıp, haz verebilme, ruhu ve bedeni bir “armağan gibi” paylaşabilme, kimseyi tatmin etme zorlantısı olmadan, ne olursa olsun bir şekilde boşalıp, orgazm olabilme bilim ve sanatı olarak tanımlıyoruz. Bu sanatı icra edemeyen kadınlar ve çiftler cinsel işlev bozuklukları yaşarlar ve zamanla cinsel yaşamları da monotonlaşır. Bu nedenle multi-disipliner çalışmanın gerekliğinin her geçen gün önem kazandığı Türkiye’de ve tüm dünyada, son yıllarda cinsel işlev bozukluklarının yol açtığı ruhsal ve bedensel şikayetlerle başvuran kadınların veya çiftlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle kadınlarda cinsel ilgi ve uyarılma bozukluğu, kadınlarda boşalma ve orgazm bozuklukları, kadınlarda cinsel doyum bozuklukları, genitopelvik ağrı gibi kadın cinsel işlev bozukluklarına ve genital estetik konularına multi-disipliner yaklaşımlar, JİNESEKS 1. Ulusal JineSeksoloji Kongremizde ayrıntısıyla ele alınacak olan konu başlıkları olarak belirlenmiştir.

Gelişim, değişim ve dönüşüm yolculuğunda mesele sadece bilimsel bir cinsel sağlık kongresine katılmak değildir. Devamlılığı olan bir kalitenin ve büyük bir ailenin parçası olmaktır. Antalya’da yaza veda ederken sevgi arkadaşlık ve dostluk ortamında sizle birlik olmaktan büyük bir mutluluk duyacağız.

Prof.Dr. Akın Sivaslıoğlu

Prof. Dr. Akın SİVASLIOĞLU

JİNESEKS Başkanı
Kongre Başkanı

Psikoterapist Cem KEÇE

JİNESEKS Onursal Başkanı
Kongre Eş Başkanı